Daktilo Koleksiyonu ve Daktilo Alan Yerler

Daktilo sözcüğü Fransızca Dactylographe “Parmakla yazma aleti” sözcüğünden türetilmiştir. Bu kelime ise Eski Yunanca dáktylos δάκτυλος “parmak” ve de Eski Yunanca graphē γραφη “yazı” kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir.

Daktilo, bir klavye aracılığıyla harekete getirilen harfleri mürekkepli bir sistem yardımıyla kağıda basarak yazı yazan makine.

1829’da ABD’de William Austin Burt(en) tarafından ilk kez patenti almıştır. Tipograf adı verilen bu makine elden daha yavaş yazıyordu. 1801 yılında ise İtalya’da Pellegrino Turri tarafından bir daktilo yapılmıştır. Başka bir kaynakta ise 1801 yılı 1808 olarak belirtilmektedir. Pellegrino, gözleri görmeyen sevgilisi Kontes Caroline Fantoni da Fivizzano için bunu yapmıştır. 1868’de ise Sholes ilk pratik daktiloyu yaptı. Remington’un 1878’de yaptığı daktilo ise bir dikiş makinesinin üzerine yerleştirilmişti. Şaryo, dikiş makinesinin pedalına benzeyen bir pedalla döndürülüyordu. Makine ise silik ve büyük harf yazabiliyordu. Bu mahsurlarının yanında büyük ve pahalı olması piyasaya sürülmesine engel oldu. Remington, Royal Smith gibi Amerikan firmaları yanında İtalyan Underwood-Olivetti, Alman Olympia, Adler ve Triumph ve İsveç Facit firmaları da daktiloların yapımında görülen çeşitli kusurları yavaş yavaş düzelterek bugün kullanılan daktilolara benzeyen makineler yaptılar.

Kullanırken elektriğe ihtiyaç duyulmadığı için günümüzde Latin Amerika, Hindistan ve Afrika’da yaygın olarak mekanik daktilolar hâlen kullanılmaktadır. Nisan 2011’de Hindistan Mumbai’de kurulu son daktilo üreticisi olan “Godrej and Boyce”un kapandığı, böylelikle dünyada son daktiloların da üretildiği yolundaki haberler derhal yalanlanmıştır. Dünyada hâlen daktilo üreten fabrikalar faaliyetlerini sürdürmektedirler

Daktilo Satmak İstiyorsanız

Eğer sizinde evinizde eski objeleriniz varsa ve antika olup olmadığından emin değilseniz objelerin ekspertizi için Martı Sahaf antika alanlar ve Eski Daktilo Alıcıları olarak sizlere yardımcı olabiliriz.

İstanbul Antika, Eski Daktilo ve Antika Daktilo Alanlar olarak, evlerinizde satmak istediğiniz antika Daktilo ve Eski Daktilo gibi eşyalarınızı alıp satmak konusunda sizlere yardımcı olabiliriz. Satmak istediğiniz antika ve antika oyuncaklar, antika eşya, antika gramofon, antika piyano, eski fotoğraf makinesi, antika saat, antika porselen, antika kılıç, antika radyolar, antika mobilyalar, eski eşyalarınızı almamız için bizimle irtibata geçebilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapılıp eşyalarınız değeri karşılığında alınır.

İstanbul Antika olarak, evlerinizde bulunan değerinde satmak istediğiniz Antika Daktilo ve eski Daktilo alım ve satım konularında sizlere doğru ve güvenilir bir şekilde en önemlisi sizin gözetiminizde ekspertiz hizmeti vermek için 0536 994 36 24 numaralı telefondan firmamıza ulaşmanız yeterli olacaktır.

Beşiktaş Antika Daktilo Alan Satan Yerler :0536 994 36 24
Kadıköy Antika Daktilo Alan Satan Yerler : 0536 994 36 24
Şişli Antika Daktilo Alan Satan Yerler : 0536 994 36 24
Üsküdar Antika Daktilo Alan Satan Yerler : 0536 994 36 24

 

Etiketler: scriptadaktilotypewritercontinentalmercedesdaktiloantikakoleksiyonluk daktilo 1920koleksiyonlukdaktilo, daktilo alan yerler, antika alan yerler, eski eşya alan yerler, eski oyuncak alan yer, kitap alan yer, ikinci el kitap alan yer, koleksiyon
 

ESKİ KİTAPLAR ALINIR….
 
 
MARTI SAHAF
Meşrutiyet Cad. 10/ 13
Aslıhan Sahaflar Çarşısı
Beyoğlu İstanbul