Eski Belge ve Evraklarınızı Alıyoruz

Antikacılar, sahaflar işin ticari yönünü bir kenara bırakırsak tarihin korunmasına hizmet eden kişiler olarak da düşünülebilir. Evinizde bulunan kağıda dair her nesne, mektup, kartpostal, fotoğraf, üzerinde etiket bulunan şişeler, oyuncaklar, belgeler kıymetlidir. Ve Martı Sahaf her türlü eski belge ve evrakları almaya taliptir. Eski belge ve evrakları sizden en iyi fiyata alarak koleksiyonculara ulaştırır ve ticari olarak hizmet sunmanın yanı sıra tarihin biriktirilmesine aracılık eder. Sizin ve koleksiyoncuların arasında bir bağ kurmuş olur. Martı Sahaf bu bilinçle satmak istediğiniz belge, fotoğraf, eski evrak, piyango, etiket, diploma, bilet kısacası kağıda dair her şeye en iyi fiyat garantisi ile taliptir. 

 
Satmak istediğiniz ürünün fiyatını nasıl öğrenebilirsiniz?

Eski belge, evrak, diploma vs. satmak istiyorsanız whatsaptan fotoğraf atarak fiyat alabilirsiniz. Veya doğrudan evinize, iş yerinize gelerek fiyat verebiliriz.(Bu işlem için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.)

 

Efemera Nedir?


Efemera (İngilizce: Ephemera, Türkçe: Dağarca), gündelik yaşama ait ”ıvır zıvır” olarak nitelendirilebilecek kısa ömürlü küçük ve geçici belgeleri ifade eden bir tanımlamadır. Efemera koleksiyonu yapanlara da “efemerist” veya “efemera koleksiyoneri” denir

Kelime Eski Yunanca kökenlidir ve “bir günden fazla dayanmayan” anlamına gelen “ephemeron” un çoğul şeklidir. Etimolojik olarak Eski Yunanca ephēmerón (εφημερόν) “bir gün ömrü olan Mayıs böceği” anlamına gelen bir isimdir. Bundan türetilmiş ephēmerós (εφημερός) ise “günlük” anlamını taşır. ēméros (ἡμέρος) ise “gün” anlamına gelir. Bu iki söcüğün bileşiminden türetilerek İngilizceye giren “ephemera” ise bu dilde kısa ömürlü şeyler, kalıcı olmayan yayınları tanımlamak için kullanılmıştır. Bu materyaller, biriktirilmek amacı ile üretilmemiş kısa ömürlü ve başlangıçta fazla değer taşımayan, ancak sonradan bazı koleksiyoncular tarafından koleksiyon malzemesi hâline getirilmiş “ıvır zıvır” ürünlerin genel adıdır. Bu ürünler genellikle basılı materyalleri kapsar. Sözcük 2000 yılında Türkçede kullanılmaya başlamıştır.

Kağıda Dair Herşeye Talibiz

 

Bu efemera ürünlerinin arasında okul diplomaları, karneler, otobüs sinema biletleri, piyango biletleri, spor toto kuponları, gazete nüshaları, tanıtım broşürleri, mektuplar, kartvizitler, lokanta menüleri, tapu senetleri, noter senetleri, banka dekontları, çikolata ve sakızlardan çıkan kartlar, sigara kâğıtları, posterler, pasaportlar, fotoğraflar, kartpostallar, düğün davetiyeleri gibi gündelik hayatın ayrıntılarını belgeleyen materyaller sayılabilir.

Bugün özel koleksiyoncular dışında büyük ulusal kütüphaneler ve müzeler de tarihin belli bir alanına ışık tutabilecek efemera koleksiyonları barındırmaktadırlar.

 
Martı Sahaf 0545 975 99 10