Nedir Bu Plak Sevdası

Bazıları için herşeyden daha önemlidir eski müzik parçalarını keşfetmek ya da müzik gruplarını keşfetmek. Özellikle eski parçaları sevenler için müziği plaktan dinlemek çok önemlidir. Hatta kasetleri ya da diğer media organları ile müzikleri basılmamış olan sanatçıların plaklarını dinlemek onlar için bambaşka bir keyiftir. İşte bu nedenle de birçok koleksiyoner eski plakları toplamaya başlamıştır. Bu akım ülkemizde 90’ların ikinci yarısında yaygınlaşıyor. Tercihi daha teknolojik olanlar plak alan yerler diye arayışa giriyor ve bunu da koleksiyoncular çok iyi değerlendiriyor. Sonuçta birinin fazlalığı diğerinin zevki olabiliyor.

33’lük, 45’lik ve Taş Plaklar Arasındaki Farklar

Aslında plaklar genel olarak iki gruba ayrılırlar ve bunlara taş plaklar ve vinil plaklar adı verilir. Gomalak adı verilen maddeden üretilen taş plakların oldukça kırılgan bir yapısı vardır. Plağın her iki yüzünde birer şarkı bulunur ve genellikle de gramofonlar ile çalınırlar. Vinil yani 45’likler ise plastik bir malzeme ile üretilirler. Bu sayede de kırılmaya karşı daha dayanıklı olurlar. Tarihi çok eski olmadığından dolayı da hem yerli hem de yabancı sanatçıların eserlerini bizlere sunarlar. 33’lük adı verilen plaklarda ise 5-6 adet parça dinleme olanağı bulunur.

Plak severler genellikle müzik tercihinde çok seçicidirler. Ruhlarının besleneceği müzikleri tercih ederler. Özellikle de sanatsal değeri yüksek, kendi enstrümanları ile çalıp söyleyen grupları dinlerler. İşte bu nedenle de günümüzde dinleyicisi çok fazla olan sanatçıların plaklarına rastlamak pek olanak dahilinde değildir. Plak alan yerler arayışı içerisinde olan kişilerin elinde de böyle bir plağı bulmak imkansızdır.

Kimine göre son teknoloji üretilen CD ya da diğer media ürünü müziklerin ses kalitesi daha iyiyken bir plak sever için hiçbir teknolojik çalışma plaktan alacağı sesin kalitesi ile ölçülemez. Onlara göre plaktan alınan ses hiçbir MP3 ya da diğer ses dosyalarından alınamaz. Hatta bu tartışmaya bile açık değildir.

Bizler sizlerin kullanımınızda olmayan plakları alıyor ve plak severlere ulaştırıyoruz. Martı Sahaf olarak sizlere en güzel hizmeti sunmanın amacındayız. Bizlere Whatsapp iletişim numaramızdan erişebilir, elinizdeki plakların fotoğraflarını atabilirsiniz. Plak alan yerler arayışınıza artık bir son verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×