Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Elde Edilir

Okumanın zor geldiğini söyleyen insanları gördükçe şaşırmamak elde değil. Tabi kitap okumanın da yöntemleri var. İstanbul ikinci el kitap alan yerler size bu konuda çok değerli yönlendirmeler yapacaktır. Okumuş olmak için okuyanlar ile okumayı alışkanlığa çevirenleri birbirinden iyi ayırmak gerekir. Bu ayrımı yaparken bir türlü zamanı olmadığını iddia edenleri de bir kenara koyuyoruz. Asıl değerli olan kitap okumayı alışkanlık haline getirmektir. Bunun için de bazı adımları iyi takip etmek gerekir.

Kitap alan yerler yani sahaflar bu konuda en doğru adresler olabilirler. Ama sonuç olarak eski ya da yeni kitap olsun önemli olan doğru kitabın seçilmesidir. Ülkemizi bu konuda zengin sayabiliriz. Çünkü İstanbul ikinci el kitap alan yerler açısından oldukça zengindir. Bu nedenle kitap alırken bir sahafa uğradıysanız onlardan öneri almaktan çekinmemelisiniz. Çünkü sizlerle yapacakları küçük bir sohbetle çok değerli kaynaklar önerebilirler. Alacağınız öneriler esnasında alacağınız küçük notlar ilginizin oraya yoğunlaşmasına sebep olacaktır.

Eğer bir kitabı okumaya başladığınızda sıkıldıysanız kendinizi o kitabı okumak için zorlamayın. Aksi durumda okumuş olmak için okuyanlar sınıfına doğru bir geçiş yapabilirsiniz. İşte bu da bizim istediğimiz bir durum olmayacaktır. Buradan çıkacak en belirgin sonuç o kitabın size göre olmadığıdır. Her başlayanın o kitabı bitirmesi gerektiği gerçeği yansıtmayan bir durumdur. Farklı kitaplar denemek en akıllıca olan olacaktır.

İstanbul ikinci el kitap alan yerler size bazı kitaplar önereceklerdir. İşte bu yayının içine dalmayı deneyin. Çünkü her kitapta biraz betimleme olabilir. Kitapta anlatılan bir eşyanın masanızın üzerinde olduğunu düşünün. Hatta temin etmek daha da akıcı bir okuma sağlamanıza yarayabilir. Okuma işlemlerini rutine bağlamak da çok önemli. Okuma esnasında tamamen odaklanmaya önem vermelisiniz. Bu 15 dakika bile olsa çok önemli bir gereklilik. Zaten kısa sürede bu süre katlanarak artacaktır.

Kitap okuduktan sonra çevrenizle paylaşmanız heyecan katacaktır sizlere. Tabi bu esnada bir başkasının daha okumasına vesile olursanız bu da manevi olarak sizlere güç verecektir. Bizler Martı Sahaf olarak sizleri okumaya davet ederken en değerli yayınları da sizlere sunmayı vaat ediyoruz. Bizlere WhatsApp numaramızdan kolaylıkla erişebilirsiniz. Evinize gelip satmak istediğiniz kitap ve plakları alabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×