İkinci El Kitap Alan Yerler

Sahaf kelimesi temel olarak artık basımı olmayan ve ikinci el durumundaki dergileri, kitapları alıp satan hatta takasının gerçekleştirildiği meslek olarak tanımlanabilir. Bu tür alanlarda genellikle ikinci el kitaplar bulunsa da plak ya da antika gibi ürünlerin temin edilmesi de mümkündür. Artık basımı gerçekleştirilmeyen kitapları da ancak bu noktadan bulmak mümkün. Bu sebeple de insanlar sıklıkla ikinci el kitap alan yerler arayışına girmiştir. Aslında sahafların kütüphanelerin ardından kaynak bulma konusunda en aktif noktalar olduğunu da belirtebiliriz. Bu noktadan bakıldığında da aslında sahaflar kültürel bir hizmet veriyorlar diyebiliriz. Bu nedenle de sahafların efemera koleksiyonerleri açısından büyük önem taşıdığını söylememiz abartı olmayacaktır.

İkinci El Kitap Alan Yerler

Sahafların kendisinden önceki bazı kaynakları kendisinden sonrasına aktaranlar olduğunu da söyleyebiliriz. Buradan çıkan anlam da zenginlerin çöp olarak gördüklerini başka bir zenginin raflarında bulundurmasına sebep olan kişide diyebiliriz. Bu nedenle de onlara sadece ikinci el kitap alan yerler olarak bakmamak gerekir. Bir de konunun resmi tarafı var. Ne yazık ki sahaflık mesleğinin adı devlet tarafından tam olarak tanımlanmamıştır. Bu da demek oluyor ki resmi kurumlara başvurup ben sahaf dükkanı açacağım dediğinizde olumsuz bir cevap alacaksınız. Tabi bu işletmeyi kitap, kırtasiye ve yayıncılık adı altında açarsanız faaliyetlerinizi yerine getirmeniz mümkün olabilecektir.

Tarihi verilere göre Osmanlı’nın yükselme döneminde sefere çıkacak olan padişahların, sarraflar ile sahafların görüşlerini aldığı bilinmektedir. Burada sarraflar seferin düzenleneceği yere göre ekonomik bir tablo hazırlarken sahaflar da o bölgenin kültürel yapısı hakkında Padişahlara ışık tutarlardı. Buradan yola çıkarak da sahafların geçmiş dönemlerde devlete danışmanlık yaptıklarını söyleyebiliriz.

Son dönemlerde olumlu adımların atıldığını da gözlemliyoruz. Bazı yerel yönetimler sahaf festivalleri düzenleyerek bu güzide mesleği ayakta tutmaya çabalıyorlar. İkinci el kitap alan yerler genellikle fiyatlarını belirlerken; eserin yazarını, yayınevini, ilk baskı olup olmadığını, kondisyonunu, konusunu, sayfa sayısı ve cilt durumunu, baskı tarihini ve adedini dikkate alarak bir fiyat belirlerler. Tabi korsan yayın olup olmadığı da fiyatı etkileyen önemli unsurlar arasında yer alır.

Bizler İstanbul’un her köşesine hizmet veren köklü bir işletmeyiz. İkinci el kitap alan yerler arayışınıza artık bir son verebilirsiniz. Martı Sahaf olarak kitaplarınızı evinizden alıyoruz. Bunun için sadece WhatsApp Numaramızdan iletişime geçmeniz hatta eserlerinizin fotoğraflarını bizlere göndermeniz yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×